Ov-halten in gemeente Rotterdam rookvrij  

8 January 2026, 17:08 uur
Rotterdam & Regio
mainImage
PR

Een goed voornemen voor het nieuwe jaar. Geen sigaret opsteken of een teug van een vape nemen terwijl je wacht op je bus, metro of tram. De gemeente Rotterdam heeft samen met negen andere gemeenten in de regio Rotterdam-Rijnmond ov-haltes rookvrij gemaakt. Dit alles op initiatief van de GGD Rotterdam-Rijnmond, in samenwerking met de vervoersbedrijven Connexxion, EBS, RET en Qbuzz en met hulp van de ‘Rookvrije generatie’. Hiermee willen Rotterdam, Albrandswaard, Barendrecht, Goeree Overflakkee, Capelle a/d IJssel, Krimpen a/d IJssel, Lansingerland, Maassluis, Ridderkerk en Voorne aan Zee, alle reizigers, jong en oud, beschermen tegen de verleiding van roken en het schadelijke meeroken. En zo bijdragen aan een rookvrije norm in het openbaar vervoer. De GGD Rotterdam-Rijnmond bedankt via een poster reizigers voor het niet roken en vapen op de bus-, tram- of metrohaltes.

De GGD Rotterdam-Rijnmond is blij met dit initiatief dat mooi aansluit bij de ambitie van een rookvrije generatie in 2040. De publieke gezondheidsorganisatie spreekt dan ook zijn dank uit naar reizigers die niet roken of vapen terwijl ze wachten op de metro, tram of bus. De gemeente Lansingerland beet de spits af eind 2025 met de dankposter, de gemeente Rotterdam en de acht andere gemeenten Albrandswaard, Barendrecht, Ridderkerk, Voorne aan Zee, Maassluis, Capelle a/d IJssel, Krimpen a/d IJssel en Goeree Overflakkee volgden deze week.

Wat verandert er?

Iedereen is en blijft welkom in het openbaar vervoer in Rotterdam en de 9 andere gemeenten, ook rokers. Wel vragen de gemeenten rokers om buiten het zicht van reizigers en buiten de haltes te roken. Wethouder Achbar (Welzijn): “Een gezonde leefomgeving is een belangrijke basis voor welzijn. Door ov-haltes rookvrij te maken, beschermen we reizigers tegen schadelijk meeroken en voorkomen we dat roken en vapen als normaal worden gezien, vooral door kinderen. Dit past bij onze ambitie voor een rookvrije generatie.”

Het is hierbij belangrijk dat we elkaar op een positieve manier aanspreken over niet roken en vapen. Alleen samen kunnen we ervoor zorgen dat de OV-haltes rookvrij blijven. Heb je tips nodig over het aanspreken? Kijk dan hier.

Zien roken, doet roken

Iedereen wil reizen in een gezonde en veilige omgeving. Zien roken, doet roken. Vooral als kinderen anderen zien roken, lijkt dat normaal en misschien zelfs aantrekkelijk. Dit geldt ook voor vapes (e-sigaret) en andere nicotineproducten. Met rookvrije haltes geven de reizigers het goede voorbeeld en wordt het schadelijke meeroken voorkomen. Zo kunnen alle reizigers het openbaar vervoer gebruiken in een gezonde omgeving.

Rookvrije Generatie

De beweging ‘Op weg naar een Rookvrije Generatie’ is een initiatief van Hartstichting, KWF en Longfonds vanuit de samenwerking Gezondheidsfondsen voor Rookvrij. Ze vinden het belangrijk dat alle kinderen de kans krijgen om volledig rookvrij op te groeien. Rookvrij betekent ook vrij van nieuwe nicotineproducten, zoals vapes / e-sigaretten. Iedere week raken honderden kinderen in ons land verslaafd aan nicotine. Ieder kind is er één te veel. Daarom streeft De Rookvrije Generatie ernaar dat kinderen worden beschermd tegen tabaksrook en niet meer in de verleiding komen om te gaan roken. Daarvoor is het nodig dat we samen het goede voorbeeld geven en omgevingen rookvrij maken. De rookvrije OV-haltes dragen bij aan het realiseren van de Rookvrije Generatie.